Gå til indhold

VL Staal a/s

1983
Stiftet
94
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Storstrømsvej 1
6715 Esbjerg N
Kort fortalt
VL Staal a/s blev etableret i 1983 og har adresse i Esbjerg N. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 36 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
5.000
0
-5.000
-10.000
-15.000
-20.000
Likviditetsgrad
221%
Meget god
Afkastningsgrad
-17%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
13%
Tilfredsstillende
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150
Likviditetsgrad
221%
Meget god
Afkastningsgrad
-17%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
13%
Tilfredsstillende
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
5.000
0
-5.000
-10.000
-15.000
-20.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste36.09353.75945.81649.61839.286
Primært resultat-18.7372.282-2.679-5.592-9.259
Finansielle poster netto-263-1.374-1.589-1.022-1.237
Resultat før skat-19.000908-4.268-6.615-9.397
Årets resultat-18.9854.348-4.175-6.493-9.258
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
5.000
0
-5.000
-10.000
-15.000
-20.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver4284---
Materielle anlægsaktiver40.76440.24025.85527.37029.188
Finansielle anlægsaktiver6.9836.9836.9836.9836.983
Anlægsaktiver i alt47.78947.30732.83834.35336.171
Omsætningsaktiver65.43766.41059.26184.20992.167
Aktiver i alt113.226113.71792.099118.561128.338

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital14.85633.79017.90022.02218.082
Langfristet gæld68.29644.69442.26367.11874.720
Kortfristet gæld29.57433.18330.58625.98533.038
Passiver i alt113.226113.71792.099118.561128.338
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-04-012024-04-012023-04-012022-04-012021-04-01
Slutdato2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-312022-03-31