Gå til indhold

ICEPOWER A/S

1999
Stiftet
105
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Vandtårnsvej 62 A, 3. b.
2860 Søborg
Kort fortalt
ICEPOWER A/S blev etableret i 1999 og har adresse i Søborg. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 118 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
20.000
0
-20.000
-40.000
Likviditetsgrad
151%
God
Afkastningsgrad
7%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
68%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150
Likviditetsgrad
151%
God
Afkastningsgrad
7%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
68%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
60.000
40.000
20.000
0
-20.000
-40.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste118.93568.57898.505136.997112.456
Primært resultat20.134-34.356-4.62453.64939.079
Finansielle poster netto-6.465-5.269-8.629-12.789-6.270
Resultat før skat13.801-39.506-13.12241.01932.970
Årets resultat12.146-29.706-9.93432.80527.349
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
20.000
0
-20.000
-40.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver187.601173.104143.825106.67181.498
Materielle anlægsaktiver2.5994.8057.6729.5109.730
Finansielle anlægsaktiver3.4893.3162.9122.4902.243
Anlægsaktiver i alt193.689181.225154.409118.67193.471
Omsætningsaktiver107.21491.06485.272110.34660.003
Aktiver i alt300.903272.289239.681229.017153.474

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital204.583192.625136.902105.36068.319
Langfristet gæld1.9282.0372.4535.4322.977
Kortfristet gæld70.77056.54174.94094.73764.183
Passiver i alt300.903272.289239.681229.017153.474
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-06-012024-06-012023-06-012022-06-012021-06-01
Slutdato2026-05-312025-05-312024-05-312023-05-312022-05-31