Annonce
Sport

Nicolai Givskov er ny cheftræner i Hedensted IF: Han skal være øverst kommanderende for både lillebror samt tidligere holdkammerater, og flere ændringer i spillestilen kan være på vej

Nicolai Givskov er ny cheftræner for Hedensted IF. Han har tidligere spillet 303 kampe for klubbens førstehold. Foto: Christian Rothausen
Hedensted IF's nye cheftræner, Nicolai Givskov, vil forsøge at ændre danmarksseriemandskabets udtryk på en række punkter. Et mandskab hvoriblandt både lillebror og flere tidligere holdkammerater befinder sig.

Hedensted: Nicolai Givskov er navnet på Hedensted IF's nye cheftræner. Han har tidligere været forsvarsgeneral og anfører for klubbens førstehold, og lørdag havde han sin første kamp i spidsen for de grønblusede. Trænerdebuten endte ud med et 1-0-nederlag på hjemmebane til Aarhus Fremad.

Før kampen havde Nicolai Givskov og den nye assistenttræner, Allan Worsøe, kun haft et træningspas med deres nye trup, hvorfor mange af trænerteamets idéer endnu ikke er ført ud i livet.

- Jeg vil gerne have et meget højere tryk på modstanderen. Jeg vil også gerne have mere kontrolleret boldbesiddelse, således at vi ikke ender ud i perioder, hvor vi bare står og parerer, siger Nicolai Givskov om det udtryk, han gerne vil se fra Hedensted IF i sin tid som cheftræner for klubbens bedste seniorhold.

Annonce

- Det er særligt de to ting, jeg gerne vil have, vi bliver bedre til, fortsætter han.

Jeg vil gerne have et meget højere tryk på modstanderen. Jeg vil også gerne have mere kontrolleret boldbesiddelse, således at vi ikke ender ud i perioder, hvor vi bare står og parerer.

Nicolai Givskov

Assistenttræner skal bidrage med erfaring

Nicolai Givskov er 35 år, og han sætter sig på Hedensted IF's trænersæde uden en fortid med adskillige trænerjobs. Han har tidligere været ungdomstræner i klubben, mens han sidste år tog sig af klubbens næstbedste seniorhold.

- Trænermæssigt og ud fra en spillestil er jeg afklaret i, hvordan jeg vil gøre tingene, siger Nicolai Givskov, som dog ikke lægger skjul på, at den noget ældre og mere erfarne assistent, Allan Worsøe, er med for at sikre nogle nuancer på trænerbænken:

- Det kan være meget rart at have en med noget erfaring, hvis man ser en situation helt skævt. Der kan være nuancer, hvor nogen ser tingene anderledes. Når alt kommer til alt, er jeg dog afklaret i, hvordan vi skal bære os ad.

Fakta om Nicolai Givskov

Alder: 35 år

Antal kampe for Hedensteds førstehold: 303

Tidligere klubber som spiller: Hedensted IF og Holstebro Boldklub

Erfaring som cheftræner: Ungdoms- og serie 1-træner i Hedensted IF

Annonce

Skal lede lillebror og tidligere holdkammerater

Det har været som skrevet i stjernerne, at Nicolai Givskov en dag skulle træne Hedensted IF's førstehold. Den tidligere midterforsvarer er den spiller i klubbens historie med næstflest førsteholdskampe. Han startede i klubben som seksårig og har været i Hedensted IF altid - hvis man ser bort fra et ophold i Holstebro Boldklub på to år.

Derfor kender han også klubben bedre end de fleste, og han er tæt forbundet med flere af danmarksserieholdets nuværende spillere. På venstreback huserer den nye cheftræners lillebror, André Givskov, ligesom Nicolai Givskov og anfører Mathias Kahr Christensen har spillet flere hundrede kampe sammen.

- Jeg ser det som en styrke. Vi skal være en enhed, og vi skal stå tæt sammen i den her periode. Det burde man jo kunne gøre bedre, hvis man også har et godt forhold til hinanden, siger Nicolai Givskov og pointerer:

- Vi har allerede fra den første dag slået fast, at der ikke er noget venskabeligt eller familiært, når vi træner eller spiller kamp. Her er vi nødt til at tage det som trænere op imod spillere. Der skal være en afstand.

Nicolai Givskov er indehaver af DBU's B-licens, men han regner med at opgradere denne til en højere træneruddannelse.

Annonce
Odder For abonnenter

'Nybyggerne' øvede sig først på et sommerhus: Caroline og Reece går op i de mindste detaljer

Trafik og politi

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Danmark

Søndagens coronatal: 591 nye tilfælde af coronavirus det seneste døgn

Annonce
Annonce
Annonce
Horsens For abonnenter

Pest eller kolera for Kjeld i tuktuk: Bryd loven eller vær til gene for de andre på vejen

Horsens For abonnenter

Hjælp på vej til områder med parkeringskaos: Beboere byder licenser velkommen, men én ting bekymrer

AC Horsens

Karakterbogen: Indskifterne markerede sig positivt i pointdeling, hvor AC-offensiven manglede den sidste skarphed

Danmark For abonnenter

Kommunalvalg på vej: De nære ting, der fylder vores hverdag, bestemmer, hvor vi sætter krydset

Flere ferierejsende redder ikke rejsebranchens år

Kultur For abonnenter

Undskyld, men det handler altså om et neger-sangkor: Besøget var en sensation i Horsens

Kultur

Ny præst nær penthouse: Sogn køber luksus-lejlighed i Geiserne med storslået udsigt til Guds fri natur

Trafik og politi

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Hedensted

Hedensted oplever kæmpe babyboom: Nu skal børnene passes i busser

For abonnenter

Grundfos-topchef er træt af at blive kaldt 'arvingen': - Jeg slider og slæber

AC Horsens

Skuffelse og små hop på stedet i AC Horsens: To gange uafgjort flytter ingenting i tabellen

Kultur For abonnenter

Holder langemand i ro lidt endnu: Det Gule Pakhus håber på, at en "helt" træder ind på scenen

AC Horsens

Se videoanalysen: Trods powerplay i en halv time kunne AC Horsens ikke lirke Vendsyssel-defensiven op

Annonce