Horsens: AC Horsens' cheftræner Jens Berthel Askou har stort set haft hele sin trup til rådighed i de seneste uger, hvor Superligaen har været sat på pause på grund af landskampe.
Det har kun været anfører Hallur Hansson, der har været afsted med Færøerne for at spille tre landskampe.
Han er netop vendt retur til Horsens, så han kan nå at være med i den sidste træning op til kampen mod OB søndag eftermiddag på Casa Arena Horsens.
Jens Berthel Askou risikerer dog at skulle undvære to spillere. Malte Kiilerich, der har benyttet landskampspausen til at forlænge sin kontrakt med AC Horsens, har fået problemer med sin lyske, og det kan koste ham kampen mod OB.
AC Horsens er dog dækket godt ind på de tre stopper-positioner med Søren Reese, Alexander Ludwig og James Gomez. Jens Berthel Askou har løbende roteret mellem de fire spillere.
Angriberen Jannik Pohl havde håbet at blive sin skade i foden kvit, men han er også tvivlsom. Den skadesplagede angriber har været med i nogle træningspas, men han er stadig på skånekost og kan ikke være med i samtlige træningspas.
Om det rækker til en plads på bænken mod OB, må tiden vise.
AC Horsens har fortsat Magnus Jensen siddende uden for med en skade. Han er ikke begyndt at træne endnu, så et comeback til forsvarsspilleren har længere udsigter.