Annonce
Ikast-Brande

Småkagefabrikken Kelsen udfører byforskønnelse og fjerner gammel frostsprængt bus-garage

Entreprenørmaskinerne begyndte i sidste uge med nedrivningen af "Aage Rejsebuds" gamle garage i Nr. Snede. Foto: Peter Hald
Den store småkageproducent Kelsen i Nørre Snede vil gerne bidrage til et pænere bybillede.

Nr. Snede: En gammel rød garage med en fortid som bus-garage er nu blevet revet ned på Engholmvej ved småkagefabrikken Kelsen i Nørre Snede. Garagen havde i de senere år tjent som opbevaringssted for gamle brugte maskiner fra Kelsen, men da bygningen var udtjent og i dårlig stand, og da Kelsen samtidig mangler parkeringspladser, blev den revet ned.

- I første omgang laver vi nogle ekstra parkeringspladser i det område der - vi er noget presset på parkeringspladser og havde brug for noget plads, siger Johan Dissing, der er teknisk chef fra Kelsen.

- Vi brugte garagen til opmagasinering af udstyr, for de meste brugte maskiner. Men bygningen var ved at se noget "træt" ud, og alle murstenene var frostsprængte. Så vi ville gerne være på forkant, inden bygningen kom til at se alt for træls ud. Vi vil jo gerne have, at vores bygninger i byen ser fornuftige ud og fremstår pæne. Det er vigtigt, at vi opfører os ordentligt - sådan er det jo at være en stor virksomhed i en lille by. Derfor håber vi, at det pynter på byen, at garagen nu er væk, understreger Johan Dissing.

Annonce

Vi brugte garagen til opmagasinering af udstyr, for de meste brugte maskiner. Men bygningen var ved at se noget "træt" ud, og alle murstenene var frostsprængte. Så vi ville gerne være på forkant, inden bygningen kom til at se alt for træls ud. Vi vil jo gerne have, at vores bygninger i byen ser fornuftige ud og fremstår pæne.

Johan Dissing, teknisk chef, Kelsen.

Bygningen er nu lagt ned, og man mangler i skrivende stund bare at køre resterne væk. Nedrivningen var ukompliceret, da en gammel olietank på adressen for længst var fjernet, og miljøsaneringen var udført, oplyser Johan Dissing.

Et parcelhus, der i sin tid lå ved garagen, blev fjernet for en del år siden.

Tilhørte Aage Rejsebud

For 40-50 år siden tilhørte garagebygningen Aage Sørensen, der var kendt i Nr. Snede som "Aage Rejsebud", da han ofte hentede pakker i Horsens for folk i byen. Aage Sørensen kørte både skolebus og turistbus i mange år og havde også en del kørsel til bankospil.

Annonce
Erhverv For abonnenter

Dyre gaspriser, dyre importvarer og kundernes ønske om billige blomster gør det svært at drive forretning

Danmark

Torsdagens coronatal:overblikket over epidemiens udvikling

Annonce
Annonce
Annonce
Horsens

38-årig mand overfaldet og forsøgt bortført ved sit hjem på Chr. M. Østergaards Vej: Nu er endnu en mand sigtet i sagen

Horsens For abonnenter

Spejdere har nu købt omstridt grund ved Nørrestrand: - Det er en kæmpe lettelse

Horsens

Førsteplads til Horsens: Danmarks fedeste by at være ung i

Horsens For abonnenter

15 boliger har skiftet hænder denne uge - en af dem for over fem millioner kroner: Se listen her

For første gang i to år: Storm rammer Danmark med vindstød af orkanstyrke

Horsens

Granvoksne mænd med potente småbiler: Vi mødes til ræs hver uge

AC Horsens For abonnenter

Nu må AC Horsens, Horsens Kommune og DBU tage sig sammen og tale sammen, før det bliver pinligt

Erhverv

Fra en specialitet til en anden - ny butik åbner i det tidligere Bronuts

Hedensted For abonnenter

Ny pasnings-model bekymrer forældre: Er det forsvarligt, at pædagoger kører rundt med vores børn i store busser?

For abonnenter

Effektiv fidus til at undgå tårnhøje el- og gaspriser: Folk køber brændeovne og bygger skorstene i hobetal for at spare på strømmen

Brædstrup

Slut med rekorder: Færre besøgte Den Genfundne Bro sidste år

AC Horsens For abonnenter

AC Horsens har mere eller mindre lukket transfervinduet: Disse to punkter gør cheftræneren tilfreds med udbyttet

Debat

Tidligere AC Horsens-formand: Få lavet en løsning, så sponsorloungen igen kan anvendes til det, den er bygget til

Annonce