Annonce
Horsens

Se de mange billeder: Mange Horsens-borgere evakueret på grund af frygt for digebrud

Beboere på Bygholm Åvænget blev mandag eftermiddag evakueret fra deres boliger, da myndighederne er bange for, at et dige ved Schüttesvej skal bryde sammen. Foto: Thomas Baden Sørensen

Horsens: Et frygt for digebrud sendte beredskab og politi på ekstra arbejde mandag ved middagstid.

I første omgang blev hovedfærdselsåren Schüttesvej kort før middag lukket omkring Bygholm Sø, og ikke længe efter gik evakueringen af beboere på Bygholm Åvænget i gang. Også kolonihaveforeningen Enghaven blev rømmet.

Det er endnu uvist, hvor længe vejen er lukket, og hvor længe beboerne holdes væk deres boliger.

Et stort beredskabsopbud arbejdede ved diget på Schüttesvej mandag eftermiddag. Foto: Thomas Baden Sørensen
Beboere på Bygholm Åvænget blev mandag eftermiddag evakueret fra deres boliger, da myndighederne er bange for, at et dige ved Schüttesvej skal bryde sammen. Også på den anden side af ejendommene står vandet højt. Foto: Thomas Baden Sørensen
Beredskabet var i fuld gang mandag eftermiddag - her set fra Bygholm Åvænget op mod Schüttesvej. Foto: Thomas Baden Sørensen
Beboere på Bygholm Åvænget blev mandag eftermiddag evakueret fra deres boliger, da myndighederne er bange for, at et dige ved Schüttesvej skal bryde sammen. Også på den anden side af ejendommene står vandet højt. Foto: Thomas Sørensen
Beboere på Bygholm Åvænget blev mandag eftermiddag evakueret fra deres boliger, da myndighederne er bange for, at et dige ved Schüttesvej skal bryde sammen. Foto: Thomas Baden Sørensen
Alle beboere på Bygholm Åvænget blev evakueret og sendt i Forum Horsens først på eftermiddagen. Foto: Børge Müller
Et stort beredskabsopbud arbejdede ved diget på Schüttesvej mandag eftermiddag. Foto: Thomas Baden Sørensen
Beboere på Bygholm Åvænget blev mandag eftermiddag evakueret fra deres boliger, da myndighederne er bange for, at et dige ved Schüttesvej skal bryde sammen. Foto: Børge Müller
Beboere på Bygholm Åvænget blev mandag eftermiddag evakueret fra deres boliger, da myndighederne er bange for, at et dige ved Schüttesvej skal bryde sammen. Foto: Thomas Sørensen
Beboere på Bygholm Åvænget blev mandag eftermiddag evakueret fra deres boliger, da myndighederne er bange for, at et dige ved Schüttesvej skal bryde sammen. Foto: Thomas Sørensen
Beboere på Bygholm Åvænget blev mandag eftermiddag evakueret fra deres boliger, da myndighederne er bange for, at et dige ved Schüttesvej skal bryde sammen. Foto: Thomas Baden Sørensen
Karsten Worm var en af de beboere, der måtte forlade sit hjem på Bygholm Åvænget mandag eftermiddag. Foto: Thomas Baden Sørensen
Et stort beredskabsopbud arbejdede ved diget på Schüttesvej mandag eftermiddag. Foto: Thomas Baden Sørensen
Et stort beredskabsopbud arbejdede ved diget på Schüttesvej mandag eftermiddag. Foto: Thomas Baden Sørensen
Politiet afspærrede den stærkt trafikerede omfartsvej Schüttesvej lidt efter klokken 12, da de store regnmængder har medført fare for, at sandlaget under vejen bliver undermineret. Foto: Søren E. Alwan
Politiet afspærrede den stærkt trafikerede omfartsvej Schüttesvej lidt efter klokken 12, da de store regnmængder har medført fare for, at sandlaget under vejen bliver undermineret. Foto: Søren E. Alwan
Politiet afspærrede den stærkt trafikerede omfartsvej Schüttesvej lidt efter klokken 12, da de store regnmængder har medført fare for, at sandlaget under vejen bliver undermineret. Foto: Søren E. Alwan
Politiet afspærrede den stærkt trafikerede omfartsvej Schüttesvej lidt efter klokken 12, da de store regnmængder har medført fare for, at sandlaget under vejen bliver undermineret. Foto: Søren E. Alwan
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
112

Bilist fik ildebefindende og endte i baghave

Læserbrev

Trods corona-krise: Betal dit medlemskontingent!

Læserbrev: Vi står midt i en historisk krise, hvor samfundet mere eller mindre er lukket ned. Det udfordrer os alle - herunder vores foreninger, klubber og alle vores frivillige. Foreningerne i Horsens kommune ligger p.t. øde hen, uden aktivitet, med tomme klubhuse, ingen træninger, ingen kampe og ingen socialt samvær. Det betyder, at vores foreninger er (eller kan blive) udfordret på økonomien i form af manglende indtægter fra stævner, cups, sponsorater, indtægtsgivende arrangementer, kontingenter, m.m. I yderste konsekvens kan det få fatale følger for vores foreninger i form af lukninger. Desværre har jeg den seneste tid hørt fra flere personer, at de overvejer deres medlemskab af den lokale idrætsforening - når nu de ikke ”får noget for pengene”. Det gør mig frustreret at høre disse udmeldinger, for det er netop nu, at vi skal stå sammen, vise samfundssind og bakke op om vores foreninger. Mennesker er sociale væsner der har et fundamentalt behov for at være sammen med andre mennesker. Derfor indgår de fleste af os i fællesskaber i familien, med venner, på jobbet og i foreninger. Jeg ynder at sige, at mennesker er flokdyr, der skal stimuleres socialt. Den nuværende corona-krise gør, at vi skal holde os indendørs og isolere os fra andre mennesker. Det strider direkte mod vores menneskelige natur, hvilket udfordrer os som individer. Derfor tror jeg, at vi mere end nogensinde før har behov for vores foreninger. Når vi kommer ud på den anden side af krisen, har vi i den grad behov for at blive socialt stimuleret og få plejet vores sociale relationer i fællesskabet med andre mennesker. Så min klare opfordring: Betal dit medlemskontingent og støt op om din lokale forening. Så kan vi igen mødes i fællesskabet om den idræt eller foreningsaktivitet, vi brænder så meget for.

Annonce