Annonce
Horsens

Risiko for ustabil vej: Schüttesvej er nu lukket mellem Lovbyvej og Bygholm Parkvej

Politiet afspærrede den stærkt trafikerede omfartsvej Schüttesvej lidt efter klokken 12, da de store regnmængder har medført fare for, at sandlaget under vejen bliver undermineret. Foto: Søren E. Alwan
Den høje vandstand i Bygholm Sø giver risiko for, at vandet går ind i sandlaget under vejen, og det kan gøre vejen ustabil.

Horsens: De seneste dages store mængder vand fra oven betyder, at kommunen mandag ved middagstid har besluttet at lukke Schüttesvej for trafik på strækningen mellem Lovbyvej og Bygholm Parkvej.

Kommunens folk har i formiddag arbejdet på stedet med at få sat skilte op og få omdirigeret trafikken, og lidt efter klokken 12 blev vejen lukket af.

- Vi opfordrer alle til at benytte en anden vej og tage en anden afkørsel, når man er på motorvejen, fortæller Rikke Schjøtz Jensen, kommunikationskonsulent i Teknik og Miljø.

Lukningen af vejen skyldes den høje vandstand i Bygholm Sø.

- Vandet fra Bygholm Sø står så højt, at der kun er 25-30 centimeter op til vejen. Det betyder, at der er risiko for, at vandet går ind i sandlaget under vejen, og det kan gøre vejen ustabil, lyder det fra Rikke Schjøtz Jensen.

Vandet stiger lige nu tre-fire centimeter i timen, fortæller hun.

Der er ifølge Rikke Schjøtz Jensen endnu ikke nogen prognose for, hvornår vejen bliver åbnet for trafik igen.

- Det kommer an på, hvordan situationen udvikler sig, siger hun.

Annonce
Dette billede fra det sted, hvor Bygholm Sø rammer Schüttesvej, er taget af kommunen tidligere i dag. Vandstanden på stedet er noget højere lige nu, fortæller Rikke Schjøtz Jensen, kommunikationskonsulent i Teknik og Miljø.

26 kubikmeter vand i sekundet

Ifølge biolog Tony Bygballe, Horsens Kommune, er der tale om en meget usædvanlig situation. Senest vejen blev lukket i forbindelse med høj vandstand var angiveligt først i 1990'erne.

- Dengang var vejen lukket i flere dage, og man brugte sandsække for at holde vandet væk. Denne gang afventer vi situationen. Vi kunne godt lukke mere vand ud, men det ville betyde oversvømmelser inde i byen, siger han.

Tony Bygballes bedste bud lige nu er, at vejen bliver åbnet igen om et døgns tid.

- Der løber lige nu 26 kubikmeter vand ind i søen i sekundet. Det er rigtigt meget, men vi håber, at kurven snart knækker lidt, siger han.

Risikoen for lignende situationer vil blive minimeret, når Schüttesvej om kort tid bliver udvidet til fire spor, fortæller Tony Bygballe.

- Til den tid får vi en ny sluse og nye rør under vejen, så vi vil kunne håndtere mere vand, siger han.

Politiet afspærrede den stærkt trafikerede omfartsvej Schüttesvej lidt efter klokken 12, da de store regnmængder har medført fare for, at sandlaget under vejen bliver undermineret. Foto: Søren E. Alwan
Politiet afspærrede den stærkt trafikerede omfartsvej Schüttesvej lidt efter klokken 12, da de store regnmængder har medført fare for, at sandlaget under vejen bliver undermineret. Foto: Søren E. Alwan
Politiet afspærrede den stærkt trafikerede omfartsvej Schüttesvej lidt efter klokken 12, da de store regnmængder har medført fare for, at sandlaget under vejen bliver undermineret. Foto: Søren E. Alwan
Politiet afspærrede den stærkt trafikerede omfartsvej Schüttesvej lidt efter klokken 12, da de store regnmængder har medført fare for, at sandlaget under vejen bliver undermineret. Foto: Søren E. Alwan
Politiet afspærrede den stærkt trafikerede omfartsvej Schüttesvej lidt efter klokken 12, da de store regnmængder har medført fare for, at sandlaget under vejen bliver undermineret. Foto: Søren E. Alwan
Politiet afspærrede den stærkt trafikerede omfartsvej Schüttesvej lidt efter klokken 12, da de store regnmængder har medført fare for, at sandlaget under vejen bliver undermineret. Foto: Søren E. Alwan
Politiet afspærrede den stærkt trafikerede omfartsvej Schüttesvej lidt efter klokken 12, da de store regnmængder har medført fare for, at sandlaget under vejen bliver undermineret. Foto: Søren E. Alwan
Politiet afspærrede den stærkt trafikerede omfartsvej Schüttesvej lidt efter klokken 12, da de store regnmængder har medført fare for, at sandlaget under vejen bliver undermineret. Foto: Søren E. Alwan
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Trods corona-krise: Betal dit medlemskontingent!

Læserbrev: Vi står midt i en historisk krise, hvor samfundet mere eller mindre er lukket ned. Det udfordrer os alle - herunder vores foreninger, klubber og alle vores frivillige. Foreningerne i Horsens kommune ligger p.t. øde hen, uden aktivitet, med tomme klubhuse, ingen træninger, ingen kampe og ingen socialt samvær. Det betyder, at vores foreninger er (eller kan blive) udfordret på økonomien i form af manglende indtægter fra stævner, cups, sponsorater, indtægtsgivende arrangementer, kontingenter, m.m. I yderste konsekvens kan det få fatale følger for vores foreninger i form af lukninger. Desværre har jeg den seneste tid hørt fra flere personer, at de overvejer deres medlemskab af den lokale idrætsforening - når nu de ikke ”får noget for pengene”. Det gør mig frustreret at høre disse udmeldinger, for det er netop nu, at vi skal stå sammen, vise samfundssind og bakke op om vores foreninger. Mennesker er sociale væsner der har et fundamentalt behov for at være sammen med andre mennesker. Derfor indgår de fleste af os i fællesskaber i familien, med venner, på jobbet og i foreninger. Jeg ynder at sige, at mennesker er flokdyr, der skal stimuleres socialt. Den nuværende corona-krise gør, at vi skal holde os indendørs og isolere os fra andre mennesker. Det strider direkte mod vores menneskelige natur, hvilket udfordrer os som individer. Derfor tror jeg, at vi mere end nogensinde før har behov for vores foreninger. Når vi kommer ud på den anden side af krisen, har vi i den grad behov for at blive socialt stimuleret og få plejet vores sociale relationer i fællesskabet med andre mennesker. Så min klare opfordring: Betal dit medlemskontingent og støt op om din lokale forening. Så kan vi igen mødes i fællesskabet om den idræt eller foreningsaktivitet, vi brænder så meget for.

Annonce