Randers: Det gode vejr, der endelig ramte vores breddegrader fredag, brugte Østjylkands Politi blandt andet på at kontrollere, at de sejlende på Randers Fjord overholdt lovgivningen.
Politiet kiggede efter sikkerhed, hastighed, certifikat og forsikring.
- Vi er endnu ikke færdige med at behandle sagerne, så det helt eksakte tal har vi ikke endnu, men der var både påtaler, vejledninger, opfølgninger og bøder, og der var også rigtig mange ude på fjorden, lyder det fra vagtchef, politikommissær Peter Hunniche, Østjyllands Politi.
Det, der var galt, var blandt andet for høj hastighed, planende både for tæt på kystlinjen, ikke medbragt certifikat, manglende redningsveste med mere, oplyser vagtchefen.
Orange gummibåd
I den indre del af Randers Fjord er det af hensyn til sikkerheden på vandet ikke tilladt at sejle over seks knob, hvilket svarer til 11 kilometer i timen.
Peter Hunniche, vagtchef, Østjyllands PolitiVi er endnu ikke færdige med at behandle sagerne, så det helt eksakte tal har vi ikke endnu, men der var både påtaler, vejledninger, opfølgninger og bøder.
Det er ikke påbudt at have redningsvest på, når man sejler i Danmark, men der skal medbringes redningsveste i passende størrelse til alle personer ombord.
Til kontrollen havde politiet allieret sig med Marinehjemmeværnets Maritime Force Protection (MFP) enhed fra Randers, der ydede sejladsstøtte til politiet.
Enheden holder til på den gamle kaserne i Nordbyen og råder over to hurtigtgående gummibåde, som står på trailere og hurtigt kan sættes i vandet.
MFP's besætning er alle frivillige, der er uddannet til at sejle speedbådene og varetage mange opgaver i forhold til såvel den civile som militære sikkerhed på vandet og i havneområder.