Horsens: Nu kommer et af de kataloger, som teaterpublikummet har set frem til efter en sæson, hvor mange forestillinger måttet aflyses som følge af corona-restriktionerne.
Hele 14 forskellige forestillinger er der på det nye program fra Teaterforeningen Horsens. Teatersæsonen går fra 5. oktober og frem til 23. april næste år.
Der er noget for dem, der er til drama, musik eller komedie, ligesom der også er en række tilbud til familier og børn i det program, som foreningen netop har sendt ud.
Blandt de forskellige teaterforestillinger finder man en musical med gospelmusik baseret på filmen "Oh Happy Day" og desuden forestillingen "Arbejder", der er fyldt med sange fra Arbejdersangbogen.
Frk. Julie eller Pippi
Er man glad for klassiske teaterforestillinger, kan man blandt andet se frem til "Frk. Julie". Forestillingen er instrueret af Thure Lindhardt, og hovedrollerne er besat af Sonja Richter og balletdanser Alban Lendorf.
Også børn og børnefamilier kan se frem til blandt andet at møde Pippi samt en forestilling om den spøjse dreng Vitello, som mange kender fra Kim Fupz Aakesons populære børnebøger. Det bliver også muligt at opleve klassiske eventyr som "Tommelise" og "Fyrtøjet".
Billetsalget åbner tirsdag den 6. april klokken 10. Man kan købe billet til en enkelt forestilling eller en pakke til favorable priser, ligesom der er særlige priser for unge under 25 år.
Billetter sælges via www.hnt.dk eller ved kontakt til teatret.