Annonce
HIC

Ny HIC-træner er fundet

Lukas Varga er tilbage hos Horsens IC, hvor han får ansvaret for klubbens bedste hold. Arkivfoto: Michael Bager
Lukas Varga er ny træner i Horsens IC, som for få uger siden sagde farvel til Finnur Stefánsson.

Horsens: Horsens IC har fundet sin nye træner.

Det bliver en gammel kending af klubben, da Lukas Varga er ny mand i spidsen for klubbens bedste hold.

Lukas Varga, der er 34 år, afløser islandske Finnur Stefánsson, som stoppede efter blot én sæson i Horsens IC. Stefánsson valgte under coronakrisen at rejse hjem til Island, og det lod sig gøre, da træner og klub kunne skilles efter den første af de to år, kontrakten lød på.

Lukas Varga spillede sæsonerne 2012/13 og 2014/15 i HIC-trøjen og var efterfølgende en del af klubbens trænerteam. I sidste sæson, som blev kraftigt forkortet på grund af coronakrisen, var Lukas Varga ansvarlig for ligaholdet hos Svendborg.

Lukas Varga er fra Slovakiet men har boet en del år i USA.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Horsens

Butikker skal holde åbent søndage i sommerferien - cafélivet skal være generatoren bag

Østjylland For abonnenter

Beskyldes for totalt svigt: Notat rejser kras kritik af Trafikstyrelsen efter den aflyste letbaneåbning

Annonce