Annonce
Ikast-Brande

Nej til lokal overenskomst på ringere vilkår

Læserbrev: Dansk Sygeplejeråd har gennem længere tid forsøgt at få en overenskomst med den private leverandør Lokalpleje Danmark, der står for dele af hjemme- og sygeplejen i Ikast-Brande Kommune. Det er desværre ikke lykkedes at indgå en aftale, der sikrer de ansatte sygeplejersker de samme lønforhold som på vores øvrige overenskomster.

Lokalpleje arbejder med inspiration fra den hollandske plejemodel Buurtzorg, hvor nogle af formålene er, at borgerne skal have færre forskellige sygeplejersker og hjemmehjælpere på besøg, og at de ansatte får større frihed til at planlægge deres arbejde. Det er formål, Dansk Sygeplejeråd er helt enige i, og som vi gerne deltager i at udvikle. Det kan dog ikke være rimeligt, at sygeplejerskerne skal betale for forsøget ved at give afkald på nogle af de goder, de har i den kommunale overenskomst.

Problemet er, at Lokalpleje har ønsket at fravige de vilkår, der fremgår af den kommunale arbejdstidsaftale, som er en del af overenskomsten. Især gælder, at Lokalpleje ikke betaler tillæg for overarbejde og for ændringer af tjenesteplanen - f.eks. ved inddragelse af planlagt frihed på de ugentlige fridøgn eller helligdage.

Annonce

I stedet ønsker Lokalpleje af betale et fast funktionstillæg på 1000 kr. om måneden. Det ligger desværre langt under betalingen i den kommunale arbejdstidsaftale. Alene overtidstillægget for en enkelt vagt udgør 7-800 kr.

Derfor passer det ikke, når Bjørn Kassøe Andersen, direktør i Lokalpleje Danmark, i en række læserbreve har skrevet, at ”Løn- og arbejdsvilkår for ansatte hos Lokalpleje er på niveau med eller bedre end kommunalt ansatte.”

Det er heller ikke rigtigt, når han skriver, at vi kræver, at Lokalpleje skal tiltræde en af Dansk Sygeplejeråds eksisterende overenskomster. Men vi kan selvfølgelig ikke acceptere at indgå en overenskomst, der giver vores medlemmer dårligere løn, end de får efter den kommunale overenskomst. Det vil jo undergrave løn- og ansættelsesforhold og i øvrigt hele den kommunale hjemme- og sygepleje.

Vi er dog enige med Bjørn Kassøe Andersen om, at vi stadig har en intention om på et tidspunkt at genoptage forhandlingerne for at finde frem til en aftale. Også gerne en aftale, der er tilpasset de konkrete forhold i Buurtzorg-modellen og Lokalpleje. Det skal bare være en aftale, der som minimum er på niveau med de forhold, vores medlemmer i kommunen arbejder under.

Annonce
Horsens For abonnenter

Grønt lys til lovligt gaderæs: Horsens Kommune afsætter 1,2 millioner kroner til etablering af streetracebane

Trafik og politi

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Danmark

Torsdagens coronatal: Antal corona-indlagte falder til det laveste siden først i august - yderligere fire er døde

Annonce
Annonce
Annonce
Horsens

To er blevet fyret: Kommunalt ansatte snagede i 300 personers følsomme oplysninger

Horsens For abonnenter

Det er endnu uvist, om der er PFOS-forurening i Horsens, men "der er ikke risiko for mennesker eller grundvandet"

Horsens

Se Regitzes smukke buket til kronprinsesse Mary: Jeg blev da lidt starstruck, da jeg fik opgaven

Erhverv For abonnenter

Sengeproducent leverer million-resultat: I vores mest optimistiske scenarier havde vi ikke forudset en så voldsom vækst

Sport

Han sprang ud som HIC's nye guldfugl: Angrebsspillet fungerede næsten til perfektion i premieren, men det er ikke nødvendigvis kun positivt

Nyhedsbrev For abonnenter

Dagens overblik: Slut med frivillige vagter på sygehuset, grøn strøm fra taget og masser af spørgsmål om byudvikling

Horsens

23-årig slog alarm om drab i Køge fra lejlighed i Horsens: Nu sidder han selv på anklagebænken tiltalt for drabet

Trafik og politi

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Hedensted

Havde gang i 50 wienerschnitzler: Forpagter måtte sadle hurtigt om efter brand

Kultur For abonnenter

Kvinderne styrer: 'Gift ved første blik'-mændene har problemer med kæledyr og prutter

AC Horsens

Stolt AC Horsens-træner oven på pokaltriumf: Hvor mange kan skifte ni mand ud og så vinde over et superligamandskab?

Horsens For abonnenter

Bilister har svært ved at komme ud på landevej: Her kan der komme en rundkørsel

AC Horsens

Se videoanalyse: AC Horsens tævede Silkeborg og nu venter ærkerivalerne fra VB i 1/8-finalen

Annonce