Odder: Med rekordfart nåede et borgerforslag på kommunens hjemmeside kort før jul de nødvendige stemmer for at blive fremsat i byrådet.
Mandag skulle politikerne så tage stilling til forslaget om at indføre minimumsnormeringer i kommunens daginstitutioner meget hurtigere end den lovbundne minimumnormering, der skal være indfaset i 2025.
Sige ja kunne politikerne dog ikke lige gøre. Uagtet at alle i byrådssalen var enige i behovet for at sikre de bedste betingelser for kommunens børn.
- At styrke normeringerne lønner sig på den lange bane i forhold til den tidlige forebyggelse og styrker også børnene længere fremad, som jo er hele pointen med det arbejde med inkluderende fællesskaber, som vi har sat i gang, sagde Lone Jakobi (S), der er formand for børne-, uddannelses- og kulturudvalget.
- Jeg synes, det er et glimrende forslag, for der er ikke noget vigtigere end gode forholds for vores børn, sagde Kresten Bjerre (R).
Enhedslisten havde forud for mødet sendt et forslag til dagsordenen, der sender sagen videre til børne-, uddannelses- og kulturudvalget, som så får til opgave at analysere på, hvad den reelle minimumsnormering er i kommunen i dag, og hvad det vil koste i kroner, ører og antal medarbejdere, hvis Odder Kommunes institutioner skal op reelt at have en voksen til tre vuggestuebørn og en voksen til seks børnehavebørn.
Tæller for to
- Vi ved, at de tal vi har lige nu, de ikke stemmer overens med det forældrene oplever, så det skal undersøges nærmere, sagde Martin Mikkelsen (K).
- Vi har i udvalget allerede bedt om at få udspecificeret, hvordan de reelle normeringer i vores institutioner ser ud. Vi har jo hørt om skufferegnskaber fra andre kommuner, hvor man måske dækker over, at både en sygemeldt og en vikar for den sygemeldte tæller som to medarbejdere, sagde Lone Jakobi.
John Rosenhøj (DF) udtrykte glæde over, at de røde partier vil finde pengene til det. Og tilbød endda at pege dem i en retning, hvor pengene kunne findes.
- Fjern midtbyplanen, tanken om remiseområdet, kulturen og konsulenterne på klimaområdet, sagde John Rosenhøj.
Debatten endte med at forslaget blev stemt ned, men at der arbejdes videre med at sikre de bedst mulige normeringer for pengene i børne-, uddannelses- og kulturudvalget.