Annonce
Horsens

Horsens-virksomhed sparer regionen for 35 millioner kroner om året

Hos DKI Logistics i Horsens, hvor Region Midtjyllands ny centrallager er forankret, er første ordre netop sendt ud til Regionshospitalet Horsens. Foto: Niels Aage Skovby/Region Midtjylland
Nu opbevarer, pakker og sender DKI Logistics i Horsens tusindvis af varer for Region Midtjylland. Det sikrer ikke bare bedre forsyningssikkerhed i regionen, men også kæmpemæssige besparelser, fortæller regionsrådsformand Anders Kühnau.

Horsens: Et nyt fælles regionslager - Regionslager Midt - er netop taget i brug i Horsens, og det ventes at spare regionen for millioner.

Det er Horsens-virksomheden DKI Logistics på Egeskovvej, der sidste år vandt opgaven med at etablere det store regionslager, og siden har virksomheden forberedt sig, blandt andet ved at investere næsten 200 millioner kroner i en stor udvidelse og installation af et kæmpemæssigt pakkerobot-anlæg.

DKI Logistic skal fremover opbevare, pakke og sende størstedelen af alle de varer, der bliver brugt på Region Midtjyllands hospitaler, institutioner, i administrationen og hos de praktiserende læger. Det gælder alt, der ikke er medicin - alt fra kanyler til kuglepenne og kaffefiltre.

Første ordre er netop pakket og sendt til Regionshospitalet Horsens, der som det første hospital er koblet på lageret.

- Med afsendelse af den første leverance har vi nået en vigtig milpæl i forhold til at opnå en mere strømlinet og professional vareforsyning, siger regionsrådsformand Anders Kühnau (S) i en pressemeddelelse.

Annonce

Ekstra rabatter

Regionens øvrige lokationer bliver løbende koblet på lageret i løbet af 2019 og første halvdel af 2020, og regionrådsformanden har store forventninger:

- Det giver god mening at centralisere vareforsyningen, for når man har ting liggende på forskellige lagre, har man ikke så stor udnyttelsesgrad, som hvis man har alt på ét sted. Med ét lager kan vi lave flere samlede indkøb, siger han.

Samlede indkøb sparer tid, transport, CO2 og penge, påpeger han.

Når regionens mange leverandører nu skal levere færre store leverancer til lageret i Horsens frem for hyppige og små leverancer til mange forskellige leveringsadresser i regionen, forventer Anders Kühnau, at regionen også får bedre priser på varerne. Han anslår, at regionen nu opnår ekstra rabatter til en værdi af cirka 30 millioner kroner om året.

Dertil kommer stordriftsfordelene ved at drive ét fælles lager frem for flere mindre. Her vurderer Region Midtjylland, at der kan ses frem til besparelser for fem millioner kroner årligt.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
AC Horsens

AC Horsens får penge fra DBU

Læserbrev

Trods corona-krise: Betal dit medlemskontingent!

Læserbrev: Vi står midt i en historisk krise, hvor samfundet mere eller mindre er lukket ned. Det udfordrer os alle - herunder vores foreninger, klubber og alle vores frivillige. Foreningerne i Horsens kommune ligger p.t. øde hen, uden aktivitet, med tomme klubhuse, ingen træninger, ingen kampe og ingen socialt samvær. Det betyder, at vores foreninger er (eller kan blive) udfordret på økonomien i form af manglende indtægter fra stævner, cups, sponsorater, indtægtsgivende arrangementer, kontingenter, m.m. I yderste konsekvens kan det få fatale følger for vores foreninger i form af lukninger. Desværre har jeg den seneste tid hørt fra flere personer, at de overvejer deres medlemskab af den lokale idrætsforening - når nu de ikke ”får noget for pengene”. Det gør mig frustreret at høre disse udmeldinger, for det er netop nu, at vi skal stå sammen, vise samfundssind og bakke op om vores foreninger. Mennesker er sociale væsner der har et fundamentalt behov for at være sammen med andre mennesker. Derfor indgår de fleste af os i fællesskaber i familien, med venner, på jobbet og i foreninger. Jeg ynder at sige, at mennesker er flokdyr, der skal stimuleres socialt. Den nuværende corona-krise gør, at vi skal holde os indendørs og isolere os fra andre mennesker. Det strider direkte mod vores menneskelige natur, hvilket udfordrer os som individer. Derfor tror jeg, at vi mere end nogensinde før har behov for vores foreninger. Når vi kommer ud på den anden side af krisen, har vi i den grad behov for at blive socialt stimuleret og få plejet vores sociale relationer i fællesskabet med andre mennesker. Så min klare opfordring: Betal dit medlemskontingent og støt op om din lokale forening. Så kan vi igen mødes i fællesskabet om den idræt eller foreningsaktivitet, vi brænder så meget for.

Danmark

Live: FN-klimatopmøde udskudt på grund af coronavirus

Hedensted

Støtter lokale butikker og glæder de gamle: Ildsjæle sender påskepakker til plejehjemsbeboere

Annonce