Annonce
Sport

Hedensted kæmper for oprykning til 2. division

Brødrene Victor og Mathias Kubel er begge med på Hedensteds hold i premieren i Tarup. Foto: Dorte Adelfred.
18 kampe afgør, om Hedensted kommer i 2. division for første gang i klubbens historie.

Hedensted: Hedensted åbner 2021 som tophold i danmarksserien og med gode chancer for at rykke op i 2. division.

Først skal Hedensted afvikle 10 kampe i grundspillet.

Dernæst følger slutspillet, der er rykket til 16. maj, og hvor der spilles otte kampe.

Disse 18 kampe afgør, om Hedensted kommer i 2. division for første gang i klubbens historie.

- Vi er godt rustet, siger Hedensteds træner Kasper Adelfred. Der er to kandidater på hver eneste plads, og et af vore største problemer bliver at forklare dem, der er vant til at spille, at de ikke kan være med på holdet.

Hedensted har spillet to træningskampe. De vandt 5-2 over Tjørring og tabte 4-1 til Silkeborg KFUM.

- Kampen i Silkeborg gav os en brat opvågnen. Vi lavede nogle grimme fejl mod Silkeborg og blev straffet, men det var det rette tidspunkt. Nu er alle advaret om, at det ikke bliver let. Vi starter ude mod Tarup-Pårup på torsdag, og det er et af de hold, der er vore værste konkurrenter. De har kun tabt én kamp, mod Odder. De mangler to kampe, og det snyder lidt i tabellen, siger Kasper Adelfred.

- Jeg synes, det ser fornuftigt ud. Der er seks-syv hold, der slås om de fire pladser til slutspillet. Det betyder, at vi bliver jaget i hele foråret, og det er nu engang sjovere at være blandt dem, der jager, siger træneren.

- Det bliver en speciel start. Vi skal køre i bus til Tarup, men vi skal klæde om i bussen, og vi skal også holde taktisk oplæg i bussen. Når kampen er slut, går vi lige ind i bussen igen og kører hjem, siger Kasper Adelfred.

Hedensteds trup:

Kenneth Qvist og Bjarne Ejlskov - Nikolaj Søgaard, Martin Damsbo, Victor Kubel, Jacob Lindstrøm, Kasper Bruun, Mikkel Ahle, André Givskov, Niklas Nygaard - Jeppe Hansen, Ronnie Nordstrøm, Mathias Friis, Mathias Kahr Christensen, Alvin Husanovski, Mathias Kubel, Mikkel Thisgaard, Denis Suljic, Jonas Perra, Lasse Rode og Mirsad Suljic.

Annonce
Hedensted For abonnenter

Schæferhunden Buller advarede om nattebrand: Få minutter senere stod Christina på gaden med tre-årige Felix i favnen

Annonce
Annonce
Annonce
Horsens

Stigende smittetryk bekymrer: Nu bliver Bytorv Horsens coronatest-sted

AC Horsens

Se videoanalyse og kampens højdepunkter: AC Horsens faldt til jorden i bundopgøret

Annonce