Hedensted: Der blev ikke noget fakkeltog i Hedensted midtby onsdag aften.
Arrangør Jørgen Brandt valgte onsdag eftermiddag at aflyse arrangementet, som ellers har modtaget overvældende opbakning fra byens borgere.
- Rigtig mange har tilkendegivet, at det var en god idé, fordi borgerne i Hedensted har fået nok af de unges hærgen, og fordi det var en fredelig måde at vise dem, at nok er nok, siger Jørgen Brandt.
Jørgen BrandtFakkeltoget skulle vise, at byen står sammen mod de her få folk, der ikke kan opføre sig ordentligt. Men jeg er blevet usikker på, hvad vi kan risikere.
Efter at have konsulteret blandt andet Hedensted Kommune, men også Bo Rasmussen, ejer af Sognegården, blev han imidlertid overbevist om, at det var bedst at aflyse.
- Fra kommunens side er der en bekymring for, at fakkeltoget kan have den modsatte effekt, og altså optrappe konflikten. Bo Rasmussen fortæller også, at han faktisk helst er det foruden, og af respekt for de to ting, har jeg valgt at aflyse, siger Jørgen Brandt.
Hele midtbyen bliver terroriseret
Han havde ikke på forhånd talt med hverken Bo Rasmussen eller petanqueklubben, som også har været udsat for hærværk adskillige gange, om, hvorvidt det var en god ide med et fakkeltog for at vise støtte og sympati.
- Det hele gik så hurtigt. Jeg lå bare søndag aften i min seng og var frustreret og tænkte, at jeg var nødt til at gøre noget. Jeg kender Bo og bor selv i byen, og jeg synes, det er møgirriterende, at en lille gruppe skal ødelægge det for andre, siger Jørgen Brandt og nævner, at det ikke kun handler om Sognegården og petanqueklubben, men om en generel bølge af hærværk i midtbyen.
- Jeg har hørt om adskillige episoder. Hele midtbyen bliver terroriseret. Og den lille gruppe, der står for hærværket, er tilsyneladende ligeglade. Jeg hørte, at de forleden stod og smadrede cykler ved Lidl og truede dem, der påtalte det, siger Jørgen Brandt.
Kampen slutter ikke her
Han har ikke selv noget godt bud på en konstruktiv løsning.
- Jeg havde håbet på, at fakkeltoget kunne sætte gang i en dialog, og at der måske kunne komme nogle gode løsningsforslag på bordet. Men jeg ved også, at der er folk, der har forstand på det, som gør rigtig meget for at stoppe gruppen af hærværksmænd, siger Jørgen Brandt.
Selvom fakkeltoget altså ikke blev til noget, så har arrangementet ikke været helt forgæves.
- Det har skabt noget opmærksomhed om problemet, og jeg fornemmer, at vi er klar til at stå sammen om det her i byen. Nu vil jeg i stedet opfordre borgerne til at komme til vælgermøde på sognegården 13. november, som flere partier er gået sammen om at arrangere. Her vil jeg lave en lille happening forinden, og så er jeg sikker på, at vi kommer til at diskutere problemet, siger Jørgen Brandt.
Han er selv lokalformand for Konservative i Hedensted, men han understreger, at der ikke er noget politisk sigte med hans involvering i problemerne i bymidten.