Hatting: Siden Hatting A/S sendte PRRS-inficeret ornesæd på markedet i august 2019, har virksomheden foretaget en række ændringer for at sikre sig mod tilsvarende situationer i fremtiden.
Det fortæller Hattings direktør Per Nyby Pedersen.
- Alene vores overvågningsomkostninger er steget fra 500.000 kroner til fem millioner kroner. Og det er ikke et spørgsmål om, at vi ikke ville bruge pengene dengang. Det var simpelthen den viden, vi havde på det tidspunkt. Smitten er kommet ind gennem luften fra en afstand på fem kilometer. Det er vi helt sikre på, så derfor har vi givet sikkerheden fuld skrue, for selvfølgelig er det fuldstændig uacceptabelt, at der er besætninger, der bliver smittet gennem vores produkter, fortæller direktøren.
Vi tager prøver af flere dyr end tidligere. Desuden skal vi have sat filtersystemer på alle vores 10 ejendomme - det er vi godt i gang med.Per Nyby Pedersen, direktør Hatting A/S
Prøver af flere dyr og oftere
Der bliver i dag taget prøver én gang om ugen. Tidligere blev der taget prøver hver 14. dag. Selve prøverne bliver også taget efter nogle andre metoder.
- Vi tager prøver af flere dyr end tidligere. Desuden skal vi have sat filtersystemer på alle vores 10 ejendomme - det er vi godt i gang med. Vi overvåger selvfølgelig hele tiden, at vores besætning ikke er smittet. Men i det her tilfælde må vi erkende, at der egentlig gik et godt stykke tid, inden vi opdagede, at smitten var i vores besætning - fordi dyrene ikke blev syge. De var fuldstændig normale, fortæller Per Nyby Pedersen.
Han glæder sig over, at svinepriserne for tiden er tårnhøje.
- Det havde været katastrofalt, hvis det var sket før priserne røg i vejret - ganske enkelt. Hvis det var sket før 1. maj 2019, var der mange af de ramte producenter, der ikke havde haft mulighed for økonomisk at overleve, siger direktør ved Hatting A/S Per Nyby Pedersen.
Hatting A/S
Se´lskabets formål er produktion og salg af ornesæd til kunstig sædoverføring, samt salg af Farm Supply til svine- og kvægproducenter m.fl.
Formaet leverer avlsmateriale til over 75 % af alle grise født i Danmark.
Hatting er en del af Danish Agro koncernen, som består af en række agroindustrielle selskaber i ind- og udland.