Annonce
Sport

Den første til VB's nye trænerteam er fundet: Steffen Kielstrup tilknyttes førsteholdet

Steffen Kielstrup, nummer to fra venstre, har én gang tidligere været på trænerbænken i forbindelse en superliga-kamp. Det var tilbage i december 2018, da daværende VB-træner Adolfo Sormani og flere af folkene omkring ham afsonede karantæne. Arkivfoto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Ifølge Vejle Amts Folkeblads oplysninger bliver 36-årige Steffen Kielstrup den kommende sæson en del af teamet omkring Vejle Boldklubs førstehold.

Vejle: Steffen Kielstrup bliver en del af det kommende trænerteam omkring Vejle Boldklubs førstehold.

Det erfarer Vejle Amts Folkeblad.

Rollen er endnu uvis, men det bliver formentlig en rolle som assistent for den kommende træner.

Annonce

Hvem den kommende træner er, vides endnu ikke. VB er fortsat i gang med en grundig sondering af markedet, og ifølge avisens oplysninger kan der gå op en uges tid og muligvis længere, inden Constantin Gâlcăs afløser er fundet. Fortsat ifølge Folkebladets oplysninger er sonderingen i øjeblikket koncentreret om det skandinaviske marked.

Steffen Kielstrup har én gang tidligere været med omkring VB's trænrebænk i forbindelse med en superliga-kamp. Det var tilbage i december 2019, da VB ude mødte Randers FC, da daværende træner Adolfo Sormani og begge hans assistenter, Giovanni Mazella og Morten Bisgaard, afsonede karantæne.

Stoppede for fire år siden

Steffen Kielstrup indstillede tilbage i 2017 den aktive karriere og blev umiddelbart efter en del at trænerkorpset i klubbens ungdomsafdeling. I sæsonen 2020/21 stod Steffen Kielstrup, der er 36 år, i spidsen for klubbens hold i U19 Ligaen.

I lørdags, efter VB’s U19 Liga-hold har mødt FC Nordsjælland, siger Kielstrup farvel til spillere og gik på sommerferie, inden han 18. juni møder ind, når førsteholdstruppen er tilbage efter sommerferien.

Steffen Kielstrup har selv ingen kommentarer til, hvad fremtiden bringer, men han bekræfter, at han i øjeblikket holder ferie.

Steffen Kielstrup debuterede tilbage i 2001 på Vejle Boldklubs førstehold og nåede i alt 301 kampe og scorede 29 mål, inden han i sommeren 2017 stillede støvlerne på hylden. Kielstrup spillede desuden tre sæsoner i AC Horsens, 2012 til 2015. Han spillede 90 kampe for AC Horsens.

Det er endnu uvist, hvem der afløser Steffen Kielstrup som træner for VB’s U19-hold. U19-holdet mangler endnu tre kampe i sæsonen 2020/21, inden det går på sommerferie.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Sport

Belgien er foran: Danmark ligger nummer to!

Erhverv For abonnenter

Restaurant med takeaway-succes klarede sig uden hjælpepakker, men andre spisesteder led hårdt under coronaen: Se 17 nye regnskaber

Annonce