Annonce
Horsens

Corona-effekt: Mundbind er totalt udsolgt på apotekerne i Horsens

Apotekerne har længe haft mundbind i restordre, og producenterne kan ikke følge med. Foto: Niels Christian Vilmann/Ritzau Scanpix
Mundbind er udsolgt og i restordre på byens apoteker, og håndsprit er også en eftertragtet vare, lyder meldingen.

Horsens: Mens coronavirussen spreder sig, stiger efterspørgslen på mundbind, og lige nu er det ikke til at opdrive mundbind på apotekerne i Horsens, viser en rundringning til byens apoteker.

- Vi har ikke nogen. Alt er udsolgt, siger Lene Gantzhorn, der er souschef på Horsens Svane Apotek, og samme melding lyder fra Løve Apotek på Nørretorv samt Søndergades Apotek og filialen Bankager Apotek.

- Efterspørgslen er megastor. Der er virkelig mange, der spørger efter dem, og producenterne kan ikke følge med, siger farmaceut Peter Bucka fra Søndergades Apotek.

- Vi har dem typisk på lager, men vi har haft udsolgt i cirka en måned, siger han.

Apoteket har længe haft bestillinger i restordre, og Peter Bucka forventer, at de leveres senere på ugen eller i næste uge.

Det gælder også byens andre apoteker. På Svane Apotek har Lene Gantzhorn torsdag formiddag netop tjekket status hos grossisten:

- De havde lovet uge 9, men nu er det rykket til uge 10, og de lover ikke noget. Det er flere gange blevet rykket, siger hun.

Annonce

Har hamstret håndsprit

Også håndsprit har i de seneste uger været en eftertragtet vare på byens apoteker, og torsdag morgen tog efterspørgslen for alvor til, lyder det hele vejen rundt.

- Men den efterspørgsel kan vi leve op til. Vi har masser af det på lager, siger Peter Bucka fra Søndergades Apotek, og Lene Gantzhorn fra Søndergades Apotek har samme melding:

- Vi har bestilt et ekstra stort lager. Vi har hamstret lidt, så vi kan leve op til efterspørgslen, siger hun.

Hun tilføjer, at man skal være opmærksom på, at den håndsprit, man bruger, lever op til anbefalingen om, at der skal være mindst 80 procent alkohol i den.

Samtidig henviser hun til tre gode råd, som Statens Serums Institut netop har listet: Vask hænder hyppigt, undgå tæt kontakt med personer, der har influenza-symptomer, og endelig:

- Host eller nys i et engangslommetørklæde eller i albuen, puds næse i engangslommetørklæder og undgå tæt kontakt med andre.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Danmark

Liveblog: Tyskland har nu 1000 corona-dødsfald

Læserbrev

Trods corona-krise: Betal dit medlemskontingent!

Læserbrev: Vi står midt i en historisk krise, hvor samfundet mere eller mindre er lukket ned. Det udfordrer os alle - herunder vores foreninger, klubber og alle vores frivillige. Foreningerne i Horsens kommune ligger p.t. øde hen, uden aktivitet, med tomme klubhuse, ingen træninger, ingen kampe og ingen socialt samvær. Det betyder, at vores foreninger er (eller kan blive) udfordret på økonomien i form af manglende indtægter fra stævner, cups, sponsorater, indtægtsgivende arrangementer, kontingenter, m.m. I yderste konsekvens kan det få fatale følger for vores foreninger i form af lukninger. Desværre har jeg den seneste tid hørt fra flere personer, at de overvejer deres medlemskab af den lokale idrætsforening - når nu de ikke ”får noget for pengene”. Det gør mig frustreret at høre disse udmeldinger, for det er netop nu, at vi skal stå sammen, vise samfundssind og bakke op om vores foreninger. Mennesker er sociale væsner der har et fundamentalt behov for at være sammen med andre mennesker. Derfor indgår de fleste af os i fællesskaber i familien, med venner, på jobbet og i foreninger. Jeg ynder at sige, at mennesker er flokdyr, der skal stimuleres socialt. Den nuværende corona-krise gør, at vi skal holde os indendørs og isolere os fra andre mennesker. Det strider direkte mod vores menneskelige natur, hvilket udfordrer os som individer. Derfor tror jeg, at vi mere end nogensinde før har behov for vores foreninger. Når vi kommer ud på den anden side af krisen, har vi i den grad behov for at blive socialt stimuleret og få plejet vores sociale relationer i fællesskabet med andre mennesker. Så min klare opfordring: Betal dit medlemskontingent og støt op om din lokale forening. Så kan vi igen mødes i fællesskabet om den idræt eller foreningsaktivitet, vi brænder så meget for.

Annonce