Roxette i Forum Horsens: En fest - og en tragedie

1 af 3
Roxette i Forum Horsens: En fest - og en tragedie
På en eller anden måde følte vi vel allesammen med Marie Fredriksson, samtidig med at vi spurgte os selv: Hvorfor gør hun det? (Foto: Martin Ravn)
Fakta
Roxettes sætliste:

Dressed For Success
Sleeping In My Car
The Big L
Wish I Could Fly
Only When I Dream
She’s Got Nothing On (But The Radio)
Soul Deep
Perfect Day
Things Will Never be The Same
It Must Have Been Love
Opportunity Nox
7twenty7
Fading Like A Flower
Crash! Boom! Bang!
How Do You Do
Dangerous
Joyride

Ekstranumre - første runde
Watercolours In The Rain
Spending My Time
The Look

Ekstranumre - anden runde
Listen To Your Heart
Church Of My Heart

AnnonceKlik for stor annonce

loading...

Af Chr. Rimestad
Sidst opdateret Mandag d. 7. november 2011, 12:02

Musik På én gang en fest - og en tragedie. Sådan kan lørdag aftens Roxette-koncert i Forum Horsens meget kort beskrives.

Alt fungerede: Hittene, lyden, musikerne, Per Gessle. Undtagen Marie Fredriksson, som helt klart ikke burde stå på en scene. Sørgeligt nok.

- Du kan roligt skrive, at hun ikke kan synge, bemærkede flere til Folkebladets udsendte.

Og det passede desværre alt for godt. Den 53-årige sangerinde virkede synligt svækket og kunne slet ikke matche fordums storhed.

Men det hindrede nu ikke det udsolgte Forum Horsens i at feste. Det stormende bifald og den massive syngen-med var der bestemt ikke noget i vejen med. Kærligheden vibrerede mellem sal og scene - trods alt.





 

Relaterede artikler
loading

  • Lokalt
  • Ind- og Udland
  • Mest læste
Tema
Galleri

Horsens Folkeblad

Søndergade 47

DK-8700 Horsens

 

Tlf. +45 7627 2000

Alle artikler, fotos, grafik og øvrige illustrationer, der er på denne side, stammer fra Horsens Folkeblad. Horsens Folkeblad har ophavsretten, jf. lov om ophavsret.

Vilkår for anvendelse af Net-Avis og E-avis | Personoplysninger