Horsens sender majs og bønner til Røde Kors

Horsens sender majs og bønner til Røde Kors
Tre sjællandske asylcentre kan glæde sig til gourmet-majs og bønner på dåse, der bliver sendt fra Bonduelles lager i Horsens. (Genrefoto)

AnnonceKlik for stor annonce

loading...

Af Hans Hønborg
Sidst opdateret Onsdag d. 29. juni 2011, 10:29

Horsens Hvad gør man, når man har 1594 dåser gourmetmajs og 37.248 tetrapakker med røde kidneybønner, som intet fejler, men på grund af ny emballage skal destrueres.

Ja, man redder det i sidste dekund fra destruktionen, og sender de i alt 14 ton madvarer med lastvogne fra Horsens og til tre sjællandske asylcentre, der nu i stor stil kan gøre brud af madvarerne.

Missionen skete i går i et tæt samarbejde mellem Rema 1000 på Marsalle, DKI Logistics på Egeskovvej, fødevareproducenten Bonduelle og forbrugerbevægelsen Stop Spild Af Mad.

Madvarerne stod på Bonduelles lager i Horsens hos DKI Logistics og Rema 1000 stillede lastvogne til rådighed, så maden kunne nå planmæssigt frem.

Relaterede artikler
loading

  • Lokalt
  • Ind- og Udland
  • Mest læste
Tema
Galleri

Horsens Folkeblad

Søndergade 47

DK-8700 Horsens

 

Tlf. +45 7627 2000

Alle artikler, fotos, grafik og øvrige illustrationer, der er på denne side, stammer fra Horsens Folkeblad. Horsens Folkeblad har ophavsretten, jf. lov om ophavsret.

Vilkår for anvendelse af Net-Avis og E-avis | Personoplysninger