Radio HorsensOdder AvisBrædstrup AvisHorsens PostenEat'n'Sleep AbonnementAnnoncer
Avis Horsens  

 

Forrygende flot

  Billede 1 af 3 Næste >

Vægtløs svæven i en hotelgang er blot en af Inceptions ufatteligt flotte effekter. (Foto: Warner Bros. 2010)

Af Helle Sihm Dagbladenes Bureau
Sidst opdateret Torsdag d. 29. juli 2010, 16:00
Del artiklen
  print Flere
Annonce Klik for stor annonce
Annonce
Fakta

Inception

Instruktør: Christopher Nolan ("Memento", "Insomnia", "Batman Begins")

I rollerne: Leonardo DiCaprio (som Cobb), Ellen Paige (Ariadne), Ken Watanabe (Saito), Tom Berenger (Browning), Cillian Murphy (Fischer) m.fl.

Censur: Tilladt over 11 år.

Længde: 2 timer og 28 minutter.

Filmen har premiere i dag i bl.a. Megascope i Horsens.

4stjerner

FILM - Hold jer til drømmene og styr langt uden om minderne, råder Cobb sit team, hvorefter han selv svælger i de ulykkelige minder, han bare ikke kan slippe.

Cobb har etableret et firma, som lever af at "mind-fucke" mennesker:

Han går ind i folks drømme, hiver deres dybeste hemmeligheder ud og bliver flot betalt af sine kunder, som profiterer fedt af disse afsløringer.

Men da en opgave går galt, indvilliger Cobb i at forsøge det omvendte: At plante en tanke, en idé (titlen Inception: Indsætning) i et andet menneske, som så vil virkeliggøre denne idé. I dette tilfælde skal en rig arving til et kæmpe finans-imperium udvikle ideen at ville smadre dette, hvorefter Cobbs kunde kan tage over.

Ud over sit faste team hyrer Cobb nu et ungt geni af en arkitektstuderende, som skal designe de omgivelser, arvingens drømme skal forløbe indenfor. Så langt, så vildt, vanvittigt og way-out, men det bliver vildere og vanskeligere endnu.

Arvingens sind yder nemlig modstand, så Cobb må sende ham og hele teamet, som jo skal "drømme med", derned, hvor de alle faretruende nærmer sig det totale limbo.

Perfekt spil

Denne sindssyge og syrede historie oprulles så kunstlet, søgt og krukket, at man nærmest kan følge og føle, hvordan manuskriptforfatteren bag sit skrivebord har udtænkt, opbygget og nedfældet dette kringlede forløb, som på lærredet udfolder sig helt uden logisk fremdrift eller handlingsdrevet flow.

Denne sære, svære, fortænkt konstruerede handling forløber i de mest overdådige omgivelser, løftet af de flotteste effekter og formidlet af intet mindre end perfekt skuespil.

Leonardo DiCaprio er minde-martrede Cobb. Som rigmandssønnen ses en af øjeblikkets største, mest brugte spillere med den særeste skæbne: Med hovedroller i "Vinden i kornet", "Red Eye", "Breakfast at Pluto" og "Rejsen til solen" vil selv filminteresserede sige: "Hvem?" til hans navn: Cillian Murphy.

Let tilgængelig er "Inception" ikke og dens mere end to timer lange spilletid derfor nødvendig, men skulle man undervejs stå af den vanskelige historie, er der altså masser af udenoms kvaliteter og lækkerier at fordybe sig i.

Læs også
 
 

 
Lokalt Ind- og Udland Mest læste
Annonce
Lokale job
Salgsassistent
Modecentret
Elektriker
Jansson El A/S
Udviklingsingeniører
Metso Danmark A/S
CNC-drejer
VP Vagn Pedersen
Mekaniker
A/S Albert V. Jensen
flere stillinger
Dagens Julius
Dagens Julius
 

 

 

ANNONCERING

Horsens Folkeblad

HorsensFolkeblad.dk

Horsens Posten

EjendomsAvisen

PlusGruppen

 

Job Øst

HORSENS FOLKEBLAD

Søndergade 47

8700 Horsens

 

7627 2000

HORSENS FOLKEBLAD

Abonnement

Klub Folkebladet

Om avisen

Kontakt