Radio HorsensOdder AvisBrædstrup AvisHorsens PostenEat'n'Sleep AbonnementAnnoncer
Avis Horsens  

 

Nyt pilotprojekt i sygehusets ihospital

Arbejdet med it på Regionshospitalet Horsens er nået et skridt videre. Nu kan lægerne på skadestuen og den akutte modtagelse med et fingeraftryk på patientens navn på den elektroniske skærm få adgang til en database, der fortæller, hvilken medicin patienten allerede får. En mulighed for ledende overlæge på den akutte modtagelse, Ove Gaardboe, er begejstret for. Arkivfoto

Af Mette Graugaard
Sidst opdateret Lørdag d. 13. marts 2010, 09:00
Del artiklen
  print Flere
Annonce Klik for stor annonce
Annonce

HORSENS - Ved hjælp af lægens fingeraftryk på en trykfølsom skærm har lægerne i skadestuen og på den akutte modtagelse på Regionshospitalet Horsens fået adgang til en database, der fortæller, hvilken medicin en akut indlagt patient får.

- Det er et stort fremskridt. Jeg kan hurtigt få adgang til alle medicinoplysningerne om den enkelte patient og derved sikre, at patienten får sin sædvanlige medicin og dermed den rette behandling omgående, fortæller ledende overlæge på den akutte modtagelse Ove Gaardboe.

Opgaven med at finde frem til den medicin, patienten normalt får, kan nemlig være en stor og ofte umulig opgave, når patienten ikke selv er i stand til at fortælle det. Og når der bruges fingeraftryk, som skærmen aflæser, sikres det, at kun læger og andet relevant personale kan se oplysningerne.

Giver sikkerhed

- Vi arbejder fortsat med at udvikle og finde nye måder at lette arbejdet i vores hverdag på hospitalet. Det har derfor været naturligt for vores læger at finde en effektiv måde at indhente den akutte patients medicinoplysninger, fortæller cheflæge Dorthe Crüger.

- Da vi blev bevidste om muligheden for adgang til nationale patientdata som bl.a. disse medicinoplysninger, gik vi sammen med private firmaer i gang med at finde ud af, hvordan vi kunne finde en model, som passede til vores øvrige it-løsninger og arbejdsgange, fortæller Dorthe Crüger.

Viden om patientens medicin er vigtig.

- Ellers kan vi ikke give de akutte patienter den bedste behandling. Det handler i virkeligheden om kvalitet og sikkerhed i patientforløbet, siger cheflægen.

Vi fortsætter

Projektet er et pilotprojekt, der skal evalueres.

Men for ledende overlæge Ove Gaardboe er der ingen tvivl. Han er sikker på, at lægernes hurtige adgang til det fælles medicinkort forøger kvaliteten og sikkerheden i det daglige.

- Vi skal helt sikkert fortsætte med det, når pilotfasen er overstået, siger Ove Gaardboe, der også ser muligheden for at koble adgangen til andre centrale oplysninger ind i systemet.

Relaterede
 
 

 
Lokalt Ind- og Udland Mest læste
Annonce
Lokale job
Udviklingsingeniører
Metso Denmark A/S
Sekretariatsleder
Arbejdernes Andelsboligforening
Kontorassistent
BEK Hjælpemidler
Investeringsmedarbejder
Den Jyske Sparekasse
Bogholder
Mercuri Urval
flere stillinger
Dagens Julius
Dagens Julius
 

 

 

ANNONCERING

Horsens Folkeblad

HorsensFolkeblad.dk

Horsens Posten

EjendomsAvisen

PlusGruppen

 

Job Øst

HORSENS FOLKEBLAD

Søndergade 47

8700 Horsens

 

7627 2000

HORSENS FOLKEBLAD

Abonnement

Klub Folkebladet

Om avisen

Kontakt